Výživa a výchova štěňat

16.01.2014 21:59

Naše chovatelská stanice vznikla v roce 2001. Zatím jsme odchovali 14 vrhů šarplaninců. Není to moc, ale ani málo. Štěňátkům se snažíme najít zodpovědně nové majitele. A tak se stává, že půlku vrhu prodáme jako roztomilá batolata a se zbytkem žijeme několik měsíců. Přitom získáváme zkušenosti, o které bychom se s Vámi rádi podělili. Podle chovatelského řádu si štěňe můžete vzít v 8 týdnu. Náš názor je, že pokud má fena rozumný počet štěňat, může je kojit alespoň do 3 měsíců. Jedna naše fena je tak obětavá matka, že by štěňata kojila ještě ve 4 měsících. To by ji ale mohli vysát, takže je lepší fenu odstavit. Měla by si také odpočinout. Jiná zase sama pozná, kdy už toho bylo dost a od štěňat utíká. Pro štěňe je toto dlouhé kojení dobré, získá tím více obranných látek. Přikláníme se k názoru, že vhodný odběr štěňátka je mezi 10. až 12. týdnem.

Výživa štěňat

Je naprosto nutné vyvarovat se zbytečného překrmování. Šarplaninec je sice velký pes, ale pokud nosí zbytečně 5 až 10 kg navíc, tak jeho kostra to neunese. Sám majitel ovlivňuje svým jednáním výsledek rentgenu kyčelních kloubů a tím i další průběh života svého psa. Tlustý pes se špatně pohybuje a opravdu ho bolí nohy (i když někteří majitelé si toho ani nevšimnou a připadá jim to normální) a mimo jiné se mu za čas i špatně dýchá. V mládí je to ještě dobré, ale v pozdějším věku, kdy jsou klouby více opotřebené se rychleji unaví. A představte si vstávání s 10-ti kg pytlem na zádech-také Vám to jde hůře.
Hlavní zásady při růstu velkého plemene:
1. krmit tak, aby se na štěňeti nahmatala žebra - dávkonání na obalu krmení je orientační, protože každý pes má jiný metabolismus,
2. zbytečné přetěžování - nejlepší je vlastní pohyb štěňete, když se unaví, tak si lehne, odpočine a pokračuje dále v řádění, takže 10-ti km tůry jsou naprosto nevhodné, na to má dost času až se mu zpevní kostra. Když budete dodržovat tyto zásady, tak Vám z nemotorného štěňátka jednoho dne vyroste krásný a zdravý pes. Samozřejmě jenom dodržování tohoto nestačí. Když se rozhodnete pro štěňátko tohoto plemene, je dobré si zjistit také informace o jeho rodičích a dojet se také podívat co si na dalších 10 až 15 let pořizujete. Mnoho budoucích majitelů zajímá jen cena, místo toho co bude štěňe potřebovat k vývoji, jakou má povahu, na co je vhodné ho využívat a co by mu měl dopřát během jeho života. Šarplaninec je hlídací pes, dejte mu zahradu, sem tam procházku do přírody, buďte mu hodným a důsledným pánem a bude spokojený.

Socializace

Jak vyplývá z předchozích řádků, tak se může zdát, že nemáte se štěňetem nikam chodit, aby si neunavil nohy. Tak takto doslova to myšleno nebylo. Každému mláděti musíte nejdříve všechno ukázat, aby v dospělosti nebylo ze všeho vyplašené. My jsme udělali nejlepší zkušenost tím, že jsme štěňata vzali na výstavu. Tam ho dovezete, ono leží s Vámi u výstavního kruhu a vše jenom pozoruje. Občas se s ním jdete kousek vyvenčit a štěňe přirozeně nasává atmosféru toho rozruchu kolem sebe. Pak si všimnete úplného zvratu v jeho chování, zjistí, že se mu tam nic nestalo, někdy si najde i jiného psího kamaráda a stává se sebejistějším. V posledním vrhu jsme měli takového suveréna, že ke kruhu jsem ho musela donést, přisedli jsme si ke známým, kteří mají 5-ti letého psa a když se štěňe rozkoukalo, tak na něho začalo vrčet pokud si dovolil k němu čichnout. 5-ti letý pes byl tak nad věcí, že se nebude s takovým otrapou zabývat a lehl si kousek od něho. Když pak prošel drzý pes, který jim málem šlápl na hlavu, oba svorně zavrčeli a dále si v klidu lehli na místo. Zpáteční cestu už odpochodoval po svých a v hale byl jako doma. A toto když zopakujete několikrát, občas ho vezmete třeba na návštěvu, tam ho opět dovezete, tak máte kus socializace za sebou.

                      

Na vodítku by štěňe mělo začít chodit po chvilkách od 4 měsíců. Do té doby má nohy příliž měkké a každé zatahání vodítka je znát. Spíše choďte Vy za ním, než aby jste ho nutili chodit Vaším směrem. Výcvik šarplanince je spíše o tom, když Vás má pes rád, tak pro Vás udělá i nějaký ten povel. Je chytrý, co ho jednou naučíte, to nezapomene. Ale zahlcovat ho povely nemá cenu, je-li povelů příliž, pes si klidně odejde něco očichat. Pastevci chtěli, aby byl šarplaninec samostatný, nemuseli za ním stát a říkat mu poveli a my chceme, aby nás poslechl na slovo. Není to služební plemeno, ale pastevec. Učte ho 10 až 15 minut denně. I když ho naučíte určité povely, tak pořád musíte počítat s tím, že až vyhodnotí situaci jako nebezpečnou, tak žádný povel nepotřebuje. To neznamená, že je to neurvalec a vrhá se po všem co se hne. Právě odmala byste měli nechat štěňe hladit cizími lidmi. Setkáváme se s názory, že majitel nechce, aby na psa někdo sahal, protože pak nebude ostrý a nebude hlídat. To je špatný názor. Správně vychovaný šarplaninec pokud není na svém pozemku, tak se nechá pohladit i cizími lidmi. To samé pokud přijde návštěva, tak pes řádí za plotem a po té co zjistí, že vetřelec neškodí, uklidní se a pak ho můžete pustit a on si jde pro pohlazení. Nechceme přece bestie, ale psy, se kterými se dá žít. Hlavní je, aby Vás pes respektoval. Občas vidíme na výstavách majitele, kteří sice psa naučili sednout, ale protože z nich nemá respekt, tak třeba v případě ukázání zubů před rozhodčím je pes hravě okusuje. Může se stát, že až mu bude dva a více let, tak kousne kdy on uzná za vhodné - a bolí to!! Toto by žádný majitel neměl dopustit. Nemusíte psa bít, aby z Vás měl respekt, ale stačí tolik omílaná důslednost!!


                             

—————

Zpět